Covid 19 önlemleri gereğince tüm sterilizasyon işlemleri özenle yapılmaktadır.

Çocuk Diş Hekimliği ( Pedodonti )

Pedodonti yani çocuk diş hekimliği, çocukların ilk diş hekimi hatta ilk doktorla tanıştığı yer olarakta adlandırılabilir. Erken yaşlarda yapılan ilk kontroller, siz ebeveynlere çocuklarınız  dişlerin çürümesini engellemek için neler yapmanız gerektiğini gösterebilmek ve mevcut diş sağlığını koruyabilmek  adına önem taşır.

Çocukların ilk kontrolleri 6 ay – 1 yaş ( World Health Organisation - WHO) arasında yapılması önerilmektedir.

Bu kontrollerde çocukların ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapılarak ileride karşısına çıkacak olan sorunların çözümü ve mevcut diş sağlığını korumak için bakımları yapılması sağlanır.

Çocuklar için diş sağlığının devamı için önerilen bakımlar fissür örtücüler ve flor uygulamalarıdır.

Fissür örtücü : Mevcut olan sağlıklı dişlerin aktif ve çürümeye açık yüzeylerin ince kompozit materyal ile kaplanmasıdır. Bu sayede diş yüzeyi bakteri ve çürük oluşumundan korunur.

Flor uygulaması : Florün dişin yapısına katılarak bakteri oluşumuna ve çürüklere daha dayanıklı bir yapı oluşturur. Flor uygulaması flor jellerinin ağız içinde özel kaşıklar sayesinde 1-2 dk uygulanması ile olur.

Çocuğun ilk diş muayenesi ne zaman olmalıdır?

  •  İlk süt dişleri 6-11 ayda sürmeye başlar.Bu dönemden itibaren dişler fırçalanmaya başlanmalıdır.İlk diş hekimi muayenesi dişler sürdükten 6 ay sonra gerçekleştirilebilir.İlk muayeneden itibaren aile dişlenme dönemleri hakkında bilgilenir ve doğru fırçalama ile çürüksüz bir şekilde süt dişlenme dönemi geçirilebilir.

Flor kullanılmalı mıdır?

  • Flor topical veya sistemik uygulandığında dişlerin güçlenmesini sağlayan ve çürük oluşumunun engellenmesinde yardımcı olan bir elementtir.Topikal uygulamalar, dişlerin florlü diş macunu ile fırçalanması veya diş hekimi kontrolünde jel;vernik gibi flört ajanlarının belirli aralıklarla uygulanmasıdır.Flor kullanım miktarı çocuğun yaşına ve ağızdaki çürük risk oranına göre değişkenlik gösterir.Bu nedenle diş hekimi muayenesi ve önerileri flört kullanımında önemlidir.

Fissür örtücüler

  • Fissür örtücüler,yeni sürmüş diş yüzeylerindeki girintilerin (fissür ve olukların) örtülerek dişlerin çürümesini engeller.Dişler ağız ortamına sürdüklerinden itibaren ilk 4 yıl içerisinde mineralizasyonlarını tamamlamaya devam ettikleri için çürükler daha hızlıca  oluşabilmektedir.Aynı şekilde bu girintilere fırça kıllarının ulaşamadığı durumlarda kolayca çürük başlayabilmektedir.Fissür  örtücüler,çocuk tarafından kolay kabul edilen basit uygulamalardır ve dişin gelişimi tamamlanana kadar dişler korunmuş olmaktadır.

Ortodonti öncesi hareketli apareyler

  • Diş atlatma apareyi Sağlıklı bir oklüzyonda ( dişlerin ısırma hali ) üst dişler alt dişleri örterek kapanmaktadır.Çene gelişimi ve diş dizilimine bağlı olarak bazen bu durum değişebilir ve bir veya birden fazla alt çene dişi ısırma halinde üst dişleri örterek kapanabilmektedir.Bu durum ' çapraz kapanış ' olarak adlandırılır.Böyle durumlarda sabit ortodonti tedavi öncesi erken yaşlarda ( 8-12 ) kullanılan apareyler ile üst dişler doğru konuma getirilebilmektedir.Çocuğun gelişim dönemindeki estetik kaygısı çözülmüş olmakla birlikte,ortodontik tedavi ihtiyacı ortadan kalkabilir veya tedavi kolaylaştırılabilir.
    Ortodonti öncesi hareketli apareyler,dil önleyiciler İnfantil yutkunma ( bebeklik yutkunması ), çocuk büyüdükçe terk edilir ve doğru çene gelişimi için devamlılığı risk teşkil etmektedir.İnfantil yutkunma nedeniyle dil pozisyonu üst ve alt dişler arasında ' ön açık kapanış ' dediğimiz duruma neden olmaktadır.Ön açık kapanışta ,ısırma halinde üst ve alt ön dişler arasında boşluk oluşmaktadır.Dil önleyici apareyler ile bir kas olan dil doğru pozisyonda konumlandırılabilir ve dişler arasındaki açıklığın kapanması sağlanabilmektedir.Bu apareyler aynı zamanda parmak emme,kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkların bırakılmasında da faudalı olmaktadır.

Süt dişlerinde yapılan tedaviler

  • Süt dişlerindeki çürükler çocuğun beslenebilmesi,doğru fonasyonun ( ses kontrolü ) ve estetiğin sağlanması için tedavi edilmelidir.Çürüğün derinliği, çocuğun yaşı , dişlerin sürme durumları , çocuğun kooperasyonu çürük tedavisinde önemli faktörlerdir.Sürekli dişlerdeolduğu gibi dolgu , süt kanal tedavileri ( amputasyon ) ve çekim gerekli olabilmektedir.Yapılan tedavilersürekli diş germlerine ( süt dişlerinin altındaki kalıcı dişler ) zarar vermez,hatta tedavi edilmeyen süt diş çürükleri ve enfeksiyonlar kalıcı diş  germlerinde daha çok zarara sebep olabilmektedir.Bu nedenle düzenli kontroller ile süt diş çürükleri erken dönemde saptanabilir ve tedavileri kolayca yapılabilmektedir.

Yer tutucu nedir?

  • İleri derece çürükler nedeni ile çekilmiş süt dişlerinin yerlerinin ağız içinde korunması , çene gelişimi ve dişlerinin doğru sıralanması adına oldukça önemlidir.Çekilmiş süt dişi boşluğunun korunması için ' yer tutucu ' apareyler hazırlanarak, boşluk alttan gelen diş için korunmalıdır.Bu boşlukların pozisyonlarına göre yer tutucu apareyler sabit veya hareketli olarak hazırlanabilmektedir.Kullanımı oldukça kolaydır ve ortodontik tedavi gereksinimini ortadan kaldırabilmektedir.

Adres

Millet Cad. Adasaray Apt. No:53/1 Fındıkzade Fatih / İstanbul, 34096

Hemen Randevu Alın

0554 190 34 34

Açık Saatler

Pazartesi - Cuma : 9:00 - 21:00
Cumartesi : 9:00 - 17:00
ArabicEnglishTurkish
Canlı