Gülüş Tasarımı

Gülümseme, karşı tarafa güzel duyguları yansıtmanın en iyi yollarından biri olmanın yanı sıra kişinin iç dünyasının da bir yansımasıdır.  Gülüşünüzden memnun değilseniz veya dişlerinizin görünümünü değiştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şey kendi gülüşünüzü tasarlayabileceğiniz bir gülüş tasarımı tedavisidir. Gülüş tasarımı, aslında tıp ve estetiği bir araya getirerek kişinin ideal gülüşünü elde etmesini sağlar.

 Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, estetik açıdan daha beyaz ve parlak, daha düz, güzel ve doğal görünümlü dişler ve gülüşler yaratan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastanın yüz şekli, cilt rengi, dudakları ve diş yapısı göz önünde bulundurularak, uygun ve doğal bir şekilde aynaya baktığında hayalini kurduğu gülümseme elde edilir. Bunun için implantlar, porselen veya zirkonyum kaplamalar, ortodontik tedavi ve diş beyazlatma gibi çeşitli tedavi yöntemleri bir arada kullanılabilir. Ayrıca bu uygulamaların sonuçları oldukça doğaldır ve uzun ömürlüdür. Bu alanda son dönemde öne çıkan Hollywood smile, kişiye özel yapılan bir uygulamadır. Hollywood gülüşü; en iyi şekil, renk ve diş boyutunu elde etmek için bazı kozmetik prosedürleri içerir. Bu prosedür, dişlerdeki renk bozulmasından kırılmaya ve yanlış hizalanmaya kadar tüm diş problemlerini kapsar.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Her hastanın ağız, çene ve yüz yapısı farklıdır. Ayrıca kişilerin karakteristik ve estetik algıları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle diş renginin ve modelinin seçimi, estetik tasarım, diş eti estetiği gibi çalışmalar da kişiye özel belirlenir. Uygulanacak olan işlemlere karar verilirken hastanın çene yapısı, cinsiyeti, yaşı, beklentileri ve istekleri gibi unsurlar dikkate alınır.  Gülüş tasarımına karar verirken ortodontistler, cerrahlar ve periodontistlerden oluşan bir ekibin hasta ile ilgili ayrıntılı bir analiz yapması gerekir. 

İlk olarak, önceden var olan diş boşlukları, diş eti iltihabı ve diğer tıbbi problemler tedavi edilmelidir. Daha sonraki aşamada diş temizleme işlemleri yapılmalıdır. Ardından hastanın istekleri ve diş hekiminin öngörüleri doğrultusunda yapılacak işlemlere karar verilir. Bu işlemler; diş eti ve diş eti estetiği operasyonları, diş beyazlatma yöntemleri, diş kayıplarının implant ve protetik uygulamalarla geri kazanılması, porselen laminalar ve kaplama, zirkonyum kaplama ve ortodontik tedavilerdir. Gülüş bozukluğunu düzeltmek için çeşitli alternatifler söz konusudur. Tedavi prosedürü şu aşamalardan oluşur: 

  •  Bazı gülüş tasarımları sadece diş beyazlatma gerektirir. Bu, gülümsemenin güçlenmesini ve parlamasını sağlar.
  • Bazı gülüş tasarımları porselen kaplama gerektirir. 
  •  Porselen kronlar, endodontik tedavi görmüş dişler gibi dişler zayıf olduğunda veya dişler eski restorasyonların büyük olacağı durumlarda seçilir.
  •  Bazen gülümseme bölgesinde dişler eksiktir. Bu daha sonra ya bir porselen köprü ya da porselen kronlu bir implant gerektirir.
  • Eğer hastanın ön dişlerinde birden fazla eksik diş var ise gülüş tasarımı tedavisine başlamadan önce eksik dişlerin implant ile tedavi edilmesi gerekir.
  • Eğer hasta gülümsediğinde diş eti olması gerekenden daha fazla görünüyor ise lazerle diş eti kaldırma işlemi uygulanır ve diş etinin fazla görünen kısmını azaltılır.
  • Hastanın birden fazla dişine kaplama işlemi uygulandıysa eğer doğal dişlere beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra gülüş tasarımı tamamlanmalıdır.

Gülüş Tasarımı Yapımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımı tekniği üç aşamada gerçekleştirilir: İlk aşama, restore edilecek parçaların bir lazer kullanılarak dijitalleştirilmesinden oluşur. İkinci aşamada, üç boyutlu yazılım kullanılarak protez yapısının bilgisayar grafik tasarımı oluşturulur. Son aşamada ise tarama sonucu elde edilen bilgilere göre kısa sürede protez üretilir. 

Gülüş tasarımına hazırlık aşamasında dişler tamamen temiz olmalıdır, bu nedenle tedaviden önce profesyonel olarak temizlemeniz gerekir. Ayrıca, uygun fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerini kullanarak iyi ağız hijyeni sağlamalısınız. 

Gülüş tasarımlarının tamamlanacağı süre hastadan hastaya farklılık gösterir. Gülümseme hedefinize ulaşmak için gerekli olan süre tamamen ihtiyacınız olan tedaviye ve tedavinin türüne bağlıdır. Örneğin; kaplamalar veya implantlardan oluşan tedaviler diğer tedavilere göre daha uzun sürer. Dişleriniz ve diş etleriniz sağlıklıysa, yaklaşık üç ila dört hafta sürebilir. Diş eti estetiğine ihtiyacınız varsa diş etlerinin sağlıklı ve iyileşene kadar beklemeniz gerekir. Sürenin uzunluğu genellikle gülümsemenizin kaç değişiklik gerektirdiğine bağlıdır. Bu nedenle diş hekiminiz tedavinin ne kadar süreceğini size söyleyecek en doğru kişidir.

Gülüş Tasarımı Yaptırmak Sağlıklı mı?

Gülüş tasarımı tedavisinin ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı kişilerde diş eti beyazlatma işleminden sonra dişlerde geçici olarak hassasiyet durumu ortaya çıkabilir. Ayrıca tedavinizi sertifikalı bir tıp uzmanına yaptırdığınızdan ve uzun ömür için yüksek kaliteli malzemeler kullanıldığından emin olun.

Gülüş Tasarımı Hangi Dişlere Yapılır?

Gülüş estetiği birçok işlemi kapsamaktadır. Dişler arasında geniş aralıkların ve diş taşlarının bulunması, kırık veya eksik dişlerin olması, lekeli dişler, diş diziliminde uyumsuzluk olması, diş etinin olması gerekenden daha fazla görünmesi gibi durumlarda gülüş tasarım uygulamaları sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca diş çürümesi, diş aşınması, bakteri plağı, diş eti zayıflığı gibi çeşitli ağız problemlerini yaşayan kişiler için özellikle tavsiye edilir. 

Gülüş Tasarımı Kalıcı mı? 

Tedavinin nihai sonuçları kalıcıdır ve size mükemmel bir gülümseme bırakır. Ayrıca tedavinin kalıcılığını sağlamak için diş hekimine düzenli kontroller için gitmeli ve diş temizliği yaptırmalısınız. Gülüş tasarımının uzun ömürlülüğü aslında tedavi sırasında kullanılan malzemelerin kalitesine ve sizin alışkanlıklarınıza bağlıdır. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle aşındırıcı olmayan florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi günde en az 2-3 kez fırçalamalısınız. Alkolsüz gargara ve düzenli diş ipi kullanmalısınız. Diş çürüklerini önlemek için şeker oranı yüksek besinlerden uzak durmalısınız. Ayrıca dişlerde leke ve lekeler oluşmaması için kahve ve soda tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Gülüş tasarımı, sadece diş estetiğinin oluşturulması değildir. Aynı zamanda kişinin diş dokusunu ve ağız sağlığını da iyileştirir. Kişiye özel tasarlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi engelleyen faktörler ortadan kaldırılır ve dişlerde estetik açıdan güzel bir görünüm elde edilir. Zirkon kaplama, bonding, diş beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş ölçüsü ayarlama, dudak şekillendirme gibi tekniklerle diş yapılarına estetik bir görünüm kazandırılır. Doğru dizilişli ve düz dişlerin gülümsemede büyük etkisi vardır. Bu nedenle gülüş tasarımı en iyi gülümsemeye sahip olmak için büyük önem taşır. 

Gülüş Tasarımı Fiyatları Nedir?

Gülüş estetiği maliyetleri, uygulanacak olan tedavi yöntemlerine bağlı olarak hastadan hastaya farklılık gösterir. Her hasta için uygulanacak yöntemler farklılaştığı için gülüş tasarımı fiyatları da buna göre değişmektedir. Örneğin hastada diş eksikliği durumu söz konusu ise, önce implant yapılması gerekir ve daha sonra diğer uygulamalara geçilir. Yani hastaya hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağına estetik diş hekimlerinin kontrollerinden sonra karar verilir.

Eğer harika bir gülüş tasarımı düşlüyorsanız, hayal ettiğiniz gülümsemeye ulaşmak için çeşitli tedavi seçenekleri mevcut. Daha fonksiyonel ve daha çekici bir gülümsemeye kavuşmak için 2014’den bu yana alanında uzman, güçlü ve profesyonel ekibiyle hizmet veren Klinik34’ü ziyaret edebilirsiniz. Siz de etkili gülüş tasarımı sayesinde hayal ettiğiniz gülümsemeye kavuşabilirsiniz.