Onley Seramik Dolgu

Onley seramik dolgu, onley restorasyonu adıyla bilinen bir diş tedavi uygulamasıdır. Onley, diş üzerindeki çürüklerin giderilmesini sağlar. Çürüklerin sebep olduğu şekil bozulmaları çiğnemeyi ve görünümü olumsuz etkiler. Farklı beklentileri karşılayabilen yöntemde tedavi süreci çene yapısına ve dişlerin durumuna göre belirlenir. Dişlerde meydana gelen kırılma, aşınma ve oyulma durumlarda dolgu tedavisi yapılır.

Onley Dolgu Nedir?

Onley dolgu, işlev kaybı olan dişlere form kazandıran tıbbi uygulamadır. Bozulmalar farklı seviyelerde olabilir. Çukur derinliğine uygun malzeme, boşluğun tam dolmasını sağlayarak çiğnemeyi kolaylaştırır. Ağız bakımını ihmal etmemek dolgu ömrü için önemlidir. Yıpranan bölgenin ölçülerini almak birinci aşamadır. Onley dolgu malzemeleri, otomatik freze ile çabucak üretilir. Yerleştirme sonrasında diş, ilk sağlamlığına ulaşabilir. Çürüklerin giderilmesi görünüm ve sağlık açısından da önemlidir. Onley seramik dolgu; çürüklerin yol açtığı renk değişimini giderir. Ton dengesiyle görünüm estetiği sağlanır. Onley seramik dolgu yapılırken genellikle herhangi bir acı hissedilmez. Ancak tedavi sonrası bölgesel uyuşukluk geçmeden gıda tüketmemek daha doğru olabilir. 

Onley Seramik Dolgu Nasıl Yapılır?

Onley, dolgu ile kaplama karışımı bir uygulamadır. Derin olmayan ve kanal tedavisi gerektirmeyen çürük dişlerde  kullanılır. Dişteki bozulmanın farklı nedenleri bulunabilir. Bu nedenle uygulama öncesindeki muayeneler önemlidir. Hasta, diş sağlığına dair şikayetlerini eksiksiz anlatmalıdır. Bu muayene süreçleri ile uygulama takvimi belirlenir. Dişte meydana gelen çürük sinirlere ulaşmamışsa dolgu yapılabilir. Aksi halde detaylı daha farklı işlemler gerekebilir. Bu durumlarda uygulama aşamaları şu şekilde listelenebilir:

•           Muayeneyle sorun teşhis edilir. Çürük seviyesine uygun bir metot belirlenir. 

•           Onley seramik dolgu yapılabilecekse faaliyet başlar.

•           Anestezi yapılarak acı hissi engellenir.

•           Dişin çürük katmanı oyularak dolgunun yapılacağı alan oluşturulur.

•           Hasta, yumuşak yüzeyli ısırma çubuğunu ısırır. Orta sertliğe sahip hamur kıvamındaki malzemede dişin dolgu yapılacak kısmının şekli çıkar. 

•           Şekle uygun ebatta dolgu hazırlanır. Üretim elde veya mekanik cihazla yapılır. Dolgunun hazırlanması 1 hafta sürebilir. 

•           Geçici dolgu, onley gelene kadar dişte bekler. Bekleme süresinde aşırı soğuk ve sıcak gıdalar tüketmemek önemlidir.

•           Temizlenmiş diş onley dolguyla kapatılır ve çürüğün gelişmesi önlenir. 

Kusursuz yüzey, çiğnemeyi kolaylaştırırken ağız görünümüne estetik katar. Uygulamadan alınacak verim alabilmeniz, bakım hassasiyetiyle ilişkilidir. Onley seramik dolgu tedavisi sonrasında hekim önerileri esastır. Dolgu büyüklüğüne ve uygulama yerine özel talimatlar verilebilir.

Onley Seramik Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Onley dolgu kullanım süresi değişkendir. Malzeme içeriği ve uygulama profesyonelliği önemlidir. Diş çürük kısmına uygun malzeme seramikten üretilir. Uygulama alanına temas eden dişlerin durumu belirleyici olabilir. Konuşmayı, yemeyi ve içmeyi kolaylaştıracak standartlar gözetilir. Onley seramik dolgu, yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Uygulamaların nitelikleri benzerdir. Onley dolgu diş  yüzeyindeki çürük kısımları doldurur. Uzun kullanım, bütçeniz ve konforunuz açısından önemlidir. Onley seramik dolgu yaklaşık 10 – 15 yıl kullanılabilir. Dolgu ömrü, hizmet kalitesine ve kullanım koşullarına bağlıdır. Doğru hizmet almak ve ağız sağlığını önemsemek gerekir. Onley seramik dolgu özel bir bakım istemediği gibi standart diş fırçası ve diş macunuyla hijyen sağlanabilir. Dişleri baskısız ve dairesel hareketlerle fırçalamak önemlidir. Onley seramik dolgu, olağan düzeydeki baskıya dirençlidir bu nedenle uygulama tamamlandığında normal bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Dolguyu takip eden hafta aşırı soğuk ve sıcak gıda tüketmemek yararlıdır. Diş hekimi dolgulu dişlerin bakımı için ekstra ürün tavsiye ederse o ürünleri kullanmanız gerekebilir. Kafeinli, gazlı, şekerli gıdalardan uzak durarak diş yapısını koruyabilirsiniz.

Onley Seramik Dolgu Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Onley seramik dolgu, çürüğün geniş olması durumunda tercih edilebilecek çözüm odaklı bir yöntemdir. Standart dolgular küçük boşlukları kapatabilir ancak sinir ve damarlara yaklaşan çürüklerin hacmi geniş olur. Bu nedenle çürük bölümün temizlenmesi için derin oyuklar gerekebilir Onley seramik dolgu ile, büyük yer kaplayan çürükleri giderir. Darbelerin yol açtığı kırıklar da onley metoduyla düzeltilebilir. Uygulama, dişin doğal yapısına uygun gerçekleşir. Yıpranmanın üst düzeye ulaşması halinde dolgu gerekir. Kuron, onley metoduna alternatif sunar. Kuron dolgu ve onley seramik dolgu arasındaki fark, kapatılan yüzeyin boyutuyla ilişkilidir. Kuron, dişin tamamını kaplarken onley seramik dolgu yüzeysel bir kaplamadır.

Onley Seramik Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Onley seramik dolgu, klasik dolgulardan farklı özellikler taşıyan modern bir malzemedir. Doğal diş yapısına yakın formda üretilerek kolay kullanım ve şıklık sunar. Malzeme standartlarının belirlenmesi ve dolgunun üretilmesi zaman alabilir. Detaylı hesaplamalarla üretilen dolgu zahmetsiz kullanılır. Onley dolgu standart malzemelerden uzun ömürlü ve sağlamdır. Yüzeyde dağılma, çözünme, kırılma beklenmez. Günlük ağız bakımıyla hijyen sağlanabilir, özel metotlar gerekmez. Dolgu, değdiği dişlere ve hassas diş etlerine zarar vermez. Başlangıçta geleneksel dolgular sert yiyeceklerden etkilenebilir. Onley seramik dolgu dişlerin ezme ve kesme fonksiyonunu iyileştirir. İhtiyaca uygun hazırlanmış dolgu, şeklini kaybetmeyerek uzun süre stabil performans sunar. Malzemenin dişe uyumlu olmasıyla alışma süreci hızlanır. Asıl malzeme üretilene kadar kullanılan geçici dolgu, onley kullanımı öncesinde hazırlık işlevi görür.

Onley Seramik Dolgu Fiyatları Nedir?

Onley seramik dolgu, geleneksel dolgudan işlevli sayılır. Uzun kullanım, beslenme rahatlığı, kolay bakım fiyatı etkileyebilecek unsurlar olarak öne çıkar. Milimetrik ölçülerle üretilen onley seramik dolgu, kusursuz süreç yönetimi gerektirir. Onarılacak bölgenin durumu fiyatta belirleyicidir. İleri seviyeye ulaşan çürükler derin uygulamayla alınabilir. Dişe açılan kavitenin derinliği, ideal dolgu miktarını belirler. Estetik ve sağlıklı dişler için kliniğimizden gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz.