Süt Dişleri Ve Koruyucu Çocuk Diş Hekimliği

Süt Dişleri Ve Koruyucu Çocuk Diş Hekimliği

Süt Dişleri çekilmeli mi ? Çekilmemeli mi ?

Çocuklar diş hekimine ilk ne zaman gitmeli ?

Çocuklar için koruyucu tedaviler nelerdir ?

Çoçuk diş hekimliği ( pedodonti ), 0-13 yaş aralığında süt ve daimi dişlerde yapılan tedavileri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını içeren anabilim dalıdır.

Her anne baba çoçuğunun genel sağlığını takip ettiği gibi ağız ve diş sağlığını da takip etmelidir. Bu amaçla 1 yaşından itibaren her ebeveyn diş hekiminin belirlediği sıklıklarla (5-6 ay) diş kliniğine gelerek ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptırmalıdır.

Çocuklar için Koruyucu diş hekimliği uygulamaları

Yapılan araştırmalar sonucunda 0-6 yaş süt dişlenme dönemi ve 6-12 yaş karışık dişlenme dönemleri bireylerin çürük oluşumunun en fazla olduğu dönem olarak olarak belirlenmiştir. Bu nedenle çocuk yaşta alınacak önlemler çocukların ileri yaşlarda yaşayacakları diş problemlerini engellemiş olacaktır. Flor uygulaması ve fissür örtücü uygulamaların koruyucu olarak yapılması, çocukların yoğun şekerli beslenmenin yıkıcı faktörlerinin ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Süt Dişleri çekilmeli mi ? Çekilmemeli mi ?

Süt dişleri ancak ve ancak tedavisi mümkün olmayacak seviyede yıkıma uğramış veya kırılmış ise çekilmelidir. Aksi halde zamanından önce çekilen süt dişleri kendisi yerine gelecek olan daimi dişlerin normal pozisyonunda çıkmasını engellediği gibi aynı zamanda dişlerin çapraşık olarak ağızda konumlanmasına sebep olur. Erken çekilen süt dişlerinin yerine daimi diş gelene kadar yerinin rezerve ederek doğru pozisyonda çıkmasını sağlayan yer tutucular kullanılabilir.

Bunun için en sağlıklı kararı, radyografi olarak ve klinik olarak muayene ettikten sonra diş hekimleri karar vermektedir.

Share:

Comments are closed.

Adres

Millet Cad. Adasaray Apt. No:53/1 Fındıkzade Fatih / İstanbul, 34096

Hemen Randevu Alın

0554 190 34 34

Açık Saatler

Pazartesi - Cuma : 9:00 - 21:00
Cumartesi : 9:00 - 17:00
Call Now Button
Canlı