İş stresiniz çok fazlaysa…

İş stresiniz çok fazlaysa…

Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres birçok sağlık problemine yol açıyor

Dt. Baran Karaoğlu, iş stresinin gece uykuda diş sıkmaya sebep olduğunu belirtti.

Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stresin dengesiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik uyku bozukluklarına neden olabildiğini ifade eden Dt. Karaoğlu, “Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de gece uykuda diş sıkma olarak bilinen Bruksizmdir. ‘Gece uyurken, gün içinde dişlerimi sıkıyorum, uyandığımda çenemde ağrı hissediyorum, dişlerimin çiğneme yüzeyleri aşındı, çene eklemimden ses geliyor, ağrılı çene kasları veya baş ağrısı’ ile uyanıyorsanız, bruksizim yani diş gıcırdatma alışkanlığınız olabilir” dedi.
Diş gıcırdatmanın genelde stresten ve uyku alışkanlıklarından meydana geldiğini kaydeden Klinik34 Diş hekimlerinden Dt. Baran Karaoğlu, şöyle konuştu:

“Günümüzde bu sorun ve sorunlarla kliniğimize gelen hasta sayısı artmaktadır. Dişlerinizi isteğiniz dışında sıkma ve/veya gıcırdatma alışkanlığına bruksizm denir. Bu istem dışı hareket dişlerinizin çiğneyici yüzeylerinde ciddi aşınmalar meydana getirdiği gibi çene ekleminde (TME) de geri dönüşü zor hasarlar oluşturabilir.

Günlük iş hayatımızdaki, sosyal yaşantımızdaki stres tüm kas gruplarımızın kasılmasına neden olur, bu kasılmaların en çok fark edileni şüphesiz ki çene kaslarımızdan olan massater kasımızdır. Yanak bölgemizdeki bu kas grubu çenemizin kapanma işlevini gerçekleştirir. Stresin yoğun olduğu bu parafonksiyonel alışkanlık massater kasının gereğinden fazla istem dışı kasılmasına sebep olur. Bu alışkanlık dişlerin gevşemesine, ağrımasına, dişlerin bazı kısımlarının yıpranmasına ve ezilmesine neden olabilir. Kaslarda ağrının da oluşması mümkündür. Bruksizim, çevredeki kemiği ve diş dokusunu yok edebilir. Baş ağrısına sebep olabilir. Bruksizmin en belirgin belirtileri, yüz, baş ve boyun ağrısıdır. Diş hekiminiz, doğru bir teşhis yapabilir ve yüz ağrısının kaynağının bruksizim olup olmadığını belirleyebilir. Bu rahatsızlık her zaman masumane sebeplerle ortaya çıkmamaktadır. Bruksizm ile ilgili yapılan araştırmalarda alerjik çocukların üç kat daha fazla bruksizme yakalanma riski ortaya çıkmıştır. Bu alışkanlıktan kurtulmak için stres ve uyku alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Ayrıca ağır yiyeceklerden kaçınmak bu alışkanlığın verdiği zararı azaltabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinin başında Botox geliyor.

Botulinum toksin A (BTX A) ( BOTOX) uygulanan kas gurubu, kas kasılma fonksiyonlarında azalma meydana gelmektedir. Yanak bölgesinden direk kas grubu içine enjekte edilen Botox, estetik bir amaç dışında yani tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde bruksizm için en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. 6 ayda bir 5 dk gibi kısa sürede diş hekiminiz tarafından uygulandığında, ileride yaşayacağınız birçok operasyonel probleme çözüm olmaktadır. Günümüzde uzman diş hekimleri tarafından uygulanan bu işlem, özel enjektörlerle istenilen kas grubuna yüzeysel olarak uygulanır. Ağrı kanama gibi bir durum söz konusu değildir. Uygulandıktan bir hafta sonra etkisini gösterir. Diş sıkma ve gıcırdatmaya sebep olan kas gruplarının istemsiz kasılmasını engeller. Botox doğal bir madde olan botulinum toksin A olarak bilinen ve 6 ay gibi bir sürede vücutta etkisi kaybeden bir çeşit bakteridir. Etkin kullanımda hiç bir yan etkisi yada lokal, genel bir zararı gözlemlenmemiştir.”

Share:

Leave comment

Adres

Millet Cad. Adasaray Apt. No:53/1 Fındıkzade Fatih / İstanbul, 34096

0554 190 34 34

Hemen Arayın!

Açık Saatler

Pazartesi - Cuma : 9:00 - 21:00 Cumartesi : 9:00 - 17:00

Randevu Alın

info@klinik34.com.tr
Call Now Button
WhatsApp chat