20 Yaş Dişleri Çekilmeli Mi Çekilmemeli Mi?

20 Yaş Dişleri Çekilmeli Mi Çekilmemeli Mi?

‘3D görüntüleme ve Piezo Cerrahi ile çok daha rahat 20lik diş ameliyatı’

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve çene kavsinin daralması sonucunda 20 yaş dişleri sürerken kendilerine yer bulamamaktadır. Sürmeleri sırasında kemik içerisinde kalmaları enfeksiyon, ve buna bağlı olarak da ağrı meydana getirmektedir.

Diş eti altında kalan ve sürmesinde sorun bulunan dişler radyografik kontrol ile tespit edilip enfeksiyon, ağrı gibi problemler yaşanmadan kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde çekimi yapılabilir.

17-23 yaş aralığında gelişimini tamamlayan 20 yaş dişlerinin bu yaş aralığında mutlaka uzman diş hekimi tarafından muayeneleri yapılmalı ve panoramik röntgen ile durumları kontrol edilmelidir.

20 yaş dişleri ameliyatı nasıl yapılmaktadır ?

Günümüzde sadece seçkin kliniklerde kullanılan piezo cerrahi aletleri ( EMS piezon® master ) ve ileri 3D görüntüleme teknikleri hem hekimlerin hem de hastaların konforunu arttırmıştır.
3D görüntüleme yöntemleri ile dişin komşulukları ve lokasyonu 2D yöntemlere göre kesin ve tartışmasız olarak görüntülenmektedir. Cerrahi prosedürü bu yöntem ile belirlenen dişler, piezo cerrahisi uygulanarak çok daha az kemik hasarı ile çekimleri tamamlanır. Böylelikle ameliyat sonrasında hastaların en büyük şikayeti olan ağrı ve ödem en aza indirilir.

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli ?

20 yaş dişlerin çıkar çıkmaz çekilmesi yönünde toplumumuzda bir inanış bulunmaktadır. Sanılanın aksine, belli durumlar ve problemler dışında 20 yaş dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

– enfeksiyon
– şiddetli ağrı
– horizontal pozisyonlar
– dişeti problemleri
– ileri derece çürükler
– perikoronitis
– ortodontik gereksinimler

Yukarıdaki durumların bulunduğu ve hastanın şikayetinin yoğun bir şekilde olduğu bu gibi durumlarda 20lik dişlerin çekilmesi gereklidir.

Çekim sonrası neler yapılmalı ?

Ameliyat sonrası oluşan kanamanın durdurulması için yerleştirilen steril tamponlar 45-60 dk ısırılmalıdır.

Çekim bölgesinde oluşan ödemin en aza indirilmesi için operasyonu takip eden sürede yanağın üzerinden buz uygulaması yapılmalıdır.

Yara tam olarak iyileşene kadar yumuşak gıdalar ile beslenmeli.

Operasyonun yapıldığı gün çok sıcak yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir.

Çekim sonrasında hekim tarafından verilen, antibiyotik, ağrı kesici ve ağız gargaları düzenli olarak kullanılmalıdır.

Share:

Comments are closed.

Adres

Millet Cad. Adasaray Apt. No:53/1 Fındıkzade Fatih / İstanbul, 34096

Hemen Randevu Alın

0554 190 34 34

Açık Saatler

Pazartesi - Cuma : 9:00 - 21:00
Cumartesi : 9:00 - 17:00
Call Now Button
Canlı